Kam mám zadat ověřovací kód z SMS?

Pokud máte pozitivní test na COVID-19, používáte eRoušku a přišla vám SMS s kódem, postupujte prosím takto:

  1. Ověřte prosím v Obchodě Play nebo App Store, že máte aktuální verzi aplikace eRouška (2.1.613 pro Android, 2.1.4 pro iOS).
  2. Otevřete aplikaci eRouška, klikněte vpravo nahoře na tři tečky a na Odeslat data.
  3. Do pole Ověřovací kód (povinné) vložte kód z SMS a klikněte na tlačítko Ověřit a odeslat data.

Tímto se z vaší eRoušky odešlou klíče (identifikátory) do eRoušek všech ostatních uživatelů. V jejich eRouškách se vyhodnotí, jestli s vámi byli v rizikovém kontaktu, a případně se jim zobrazí anonymní varování s doporučením dalšího postupu.

Zadání ověřovacího kódu na telefonech Android

Zadání ověřovacího kódu na telefonech iPhone

Byl jsem na testech na COVID-19. Za jak dlouho mi přijde SMS s ověřovacím kódem do eRoušky?

Nejprve by vám měl přijít výsledek testu v SMS od testovací laboratoře. Ta výsledky současně odesílá do centrálního informačního systému Ministerstva zdravotnictví. Poté, co se informace z informačního systému propíšou do systému hygieny, se odesílají automatické SMS eRoušky s ověřovacími kódy. Pokud se výsledky z laboratoře nestihnou propsat do systému hygieny do 19:00, může vám SMS s ověřovacím kódem přijít až následující den. Čas odesílání do 19:00 je zvolen s ohledem na omezenou platnost kódu tak, aby lhůta pro zadání nevypršela v nočních hodinách.

Jak dlouho kód z SMS platí?

Platnost SMS kódu je 4 hodiny od odeslání. SMS se odesílají denně od 8:00 do 19:00. Pokud kód nestihnete zadat v termínu nebo jej zadáte špatně, kontaktujte nás prosím na info@erouska.cz.

Kód z SMS mi nejde zadat, eRouška po zadání kódu zobrazuje chybu.

Pokud vám aplikace po zadání kódu zobrazuje chybu, kontaktujte nás prosím na info@erouska.cz. Připravujeme také možnost si opětovnou SMS vyžádat na lince 1221.

Na mé číslo přišlo více SMS kódů. Jak poznám, který z nich mám zadat do eRoušky?

V případech, kdy je na více žádankách o test na COVID-19 uvedené stejné telefonní číslo (např. rodiče a děti), může na ně přijít větší počet SMS kódů eRoušky. Pro rozlišení v každé SMS uvádíme iniciály a rok narození testovaného.

Proč mi přišla SMS s kódem eRoušky, když aplikaci nepoužívám?

SMS s kódem se odesílá automaticky všem lidem, kteří při testování na COVID-19 uvedli své telefonní číslo pro zaslání výsledků. Nová eRouška nezpracovává osobní údaje, nezná ani telefonní čísla uživatelů, proto nedokážeme rozlišit, jestli osoba používá, nebo nepoužívá eRoušku.

Kdo SMS s kódem eRoušky zasílá?

SMS se odesílají ze systému hygienických stanic. V prvních týdnech po spuštění eRoušky bylo nutné odeslání SMS potvrdit ze strany hygienika. V případě přetížení některých KHS to vedlo k opožděnému vydávání kódů. Proto rozšiřujeme způsoby, jak je možné SMS kód odeslat. Kromě automatizovaného odeslání prvního kódu vám další kód stále může zaslat také hygienik. Připravujeme rovněž možnost vyžádat si kód na lince 1221.

Může se někdo dozvědět mou identitu, když data odešlu?

Nemůže. Aplikace eRouška 2.0 nepracuje s žádnými osobními údaji. Odesílají se z ní pouze anonymní klíče (identifikátory), které si každá eRouška kvůli ochraně soukromí generuje každých 10–20 minut.

Aplikace si pak tyto identifikátory porovná s těmi, které potkala, a vyhodnotí si rizikovost setkání. Mezi aplikacemi a servery se identifikátory přenášejí výhradně po chráněném komunikačním protokolu, který společně vyvinuly společnosti Apple a Google. K identifikátorům nemají přístup ani uživatelé, ani vývojáři, ani jiná autorita.

Uvádíte, že eRouška je anonymní, ale znáte moje telefonní číslo a rok narození.

Aplikace eRouška skutečně nezná vaše osobní údaje. SMS se odesílá ze systému hygienické stanice, která zná vaši identitu a výsledek testu na základě informací z testovací laboratoře. Do eRoušky zadáváte pouze jednorázový ověřovací kód bez vazby na vaši identitu.

Chci si nainstalovat eRoušku, ale nevím kde.

Aplikace eRouška je dostupná v Obchodě Play pro Androidv App Store pro iPhone.